Krótkofalarstwo, czyli pasja dla nielicznych
Krótkofalarstwo (radioamatorstwo, HAM-RADIO) polega na nawiązywaniu łączności za pomocą radiostacji. My krótkofalowcy jako jedyni spośród wszystkich służb korzystających z urządzeń radio-nadawczych mamy wyjątkowy przywilej – możemy pracować na urządzeniach wykonanych własnoręcznie. Nie potrzeba na nie mieć żadnych dodatkowych homologacji, wystarczy licencja krótkofalarska. Kiedyś za elitę prawdziwych krótkofalowców były uważane takie osoby które choć raz zbudowały nawet najprostsze, własne urządzenie nadawczo-odbiorcze. Parametry najdroższych urządzeń ograniczone są tylko aktualną wiedzą i dostępną technologią.
Mimo tego, że komunikacją zawładnął wszechobecny internet, to w przypadku tych sposobów komunikacji nieistotna jest droga i sposób, w jaki informacja zostanie przesłana z punku A do B. Istotna jest tylko sama informacja.
W przypadku krótkofalarstwa jest na odwrót – istotny jest sposób, w jaki informacja została przesłana (zastosowany sprzęt, emisja, rozwiązania konstrukcyjne, anteny itp), a sama informacja nie ma w 99,9% przypadków najmniejszego znaczenia. Ten fakt znajduje swoje potwierdzenie w rzeczywistości – łączność między krótkofalowcami zostaje zaliczona w przypadku przekazania tylko znaków wywoławczych i raportu o słyszalności. Potem jeszcze wymiana kart QSL potwierdzających łączność i w ten sposób kraj, kontynent lub wyspa trafia na konto krótkofalowca jako kolejne trofeum lub punkt do dyplomu.
W krótkofalarstwie krajem może być część administracyjna jakiegoś regionu, państwa lub wyspa. Takich krajów na liście DXCC jest ponad 300. Pierwszą setkę robi się dość szybko. Są to kraje, w których krótkofalowców są tysiące, łatwo ich spotkać aktywnych na pasmach. Druga setka to już poważny wyczyn. Zalicza się kraje, w których jest niewielu krótkofalowców, ale jednak są. Trzecia setka to zadanie na resztę życia. Wyczekuje się przy radiostacji godzinami szukając słabych sygnałów w nadziei trafienia na rzadki lub bardzo daleki kraj. Trzeba czytać dzienniki DX-owe (DX-cluster), gdyż nigdy nie wiadomo kiedy trafi się na ekspedycję specjalnie wysłaną do kraju, w którym krótkofalarstwo nie może funkcjonować normalnie z różnych względów (zwłaszcza politycznych).
Czym jest krótkofalarstwo?
Krótkofalarstwo to hobby skupiające ludzi na całym świecie zafascynowanych nawiązywaniem między sobą łączności za pomocą radiostacji. Krótkofalowcy stanowią wielką międzynarodową rodzinę, w której wiek, kolor skóry, światopogląd, wykształcenie i przekonania polityczne nie odgrywają żadnej roli. Jak przystało na rodzinę wszyscy są ze sobą po imieniu. Krótkofalarstwem zajmują się ludzie różnych profesji. Są wśród nich uczniowie, studenci, lekarze, prawnicy, biznesmani, artyści i politycy. Wszystkich łączy jedna pasja – krótkofalarstwo.
Dzięki niej poznają nowe kraje, ich kulturę, obyczaje i nowych ludzi. Często dochodzi do osobistych spotkań z osobami, których dotychczas znało się tylko z eteru. Zawiązują się nowe znajomości i przyjaźnie. Krótkofalarstwo stanowi dobrą okazję do „podszlifowania” języków obcych, szczególnie angielskiego.
Jak rozpocząć przygodę z krótkofalarstwem?
Po pierwsze trzeba chcieć, po drugie trzeba zdać stosunkowo prosty test i egzamin państwowy dający ogromne uprawnienia. Nieważne czy masz już jakieś doświadczenie czy dopiero zaczynasz, nieważne czy masz 10 lat czy 75 lat – każdy w tym gronie jest mile widziany!
Jakie daje to możliwości i dlaczego warto zostać krótkofalowcem?
Krótkofalarstwo jest wyjątkowym hobby – tutaj każdy znajdzie dla siebie miejsce. Krótkofalarstwo możemy podzielić na kilka grup:
-polowanie na stacje DXowe,
-rywalizacja w różnych zawodach,
-wolne i ciekawe pogaduchy,
-łączności cyfrowe czy też z telegrafią,
-budowanie anten i innych urządzeń z dziedziny radioamatorstwa,
-łączność w tak zwanych sytuacjach kryzysowych (EmCom),
-aktywację, parków krajobrazowych, gmin, zamków, pałaców itp.,
-łączności poprzez odbicie sygnału od księżyca, zorzy polarnej, meteorów, a nawet śladu od przelatującego samolotu!
-spotkania grupowe i wspólne imprezy,
– …. oraz wiele wiele więcej zbyt dużo tu pisać jak wielki ogrom informacji zagadnień ma krótkofalarstwo pasja na całe życie 😉
Czym są stacje DX co to takiego?
Czym właściwie jest określenie DX? A więc
DX w slangu radioamatorskim oznacza daleką łączność. Za taką łączność na falach krótkich powszechnie uznawana jest łączność z innym kontynentem. Pojęcie DX (czyli dalekiej łączności) jest nieco inaczej pojmowane na wyższych częstotliwościach (VHF/UHF), jak też na niskich częstotliwościach (np. 137 kHz). Umieszczony dalej opis odnosi się przede wszystkim do fal krótkich, chyba że zostało wyraźnie wskazane, że informacja dotyczy innych zakresów częstotliwości.
W nieco szerszym ujęciu używa się określenia DXowanie. To taki rodzaj aktywności krótkofalarskiej, w którym chodzi o nawiązanie łączności z jak największą ilością krajów (podmiotów). Tego rodzaju osiągnięcia dotyczą pracy wielopasmowej, poszczególnych pasm, czy nawet poszczególnych emisji. Niektóre osoby interesuje tylko DXowanie na fonii, inne osoby pasjonują się tylko emisjami cyfrowymi, a jeszcze inni pozostają wierni tylko i wyłącznie telegrafii.
Krótkofalowiec, który interesuje się takimi wyczynowymi aspektami krótkofalarstwa to DXman. Jest to oczywiście przejęty z języka angielskiego termin, którego używamy w spolszczonych formach typu DXmani, , DXować itp.
Mamy wreszcie coś takiego jak DXpedycje albo – bardziej po polsku – wyprawy DX. Są to wyjazdy organizowane specjalnie po to, aby zapewnić pracę stacji amatorskiej z jakiegoś kraju w którym jest bardzo mało krótkofalowców albo nie ma ich tam w ogóle. Siłą rzeczy stacje amatorskie z takiego kraju (podmiotu) pojawiają się na pasmach amatorskich sporadycznie, a kiedy już się pojawią, tysiące krótkofalowców próbuje nawiązać łączność z takim korespondentem.